Делфините

Делфинът принадлежи към разред Китоподобни, като кита, кашалота и морската свиня. Той е топлокръвен бозайник, дишащ с бели дробове, който ражда своите малки и ги кърми.

Съществуват 37 вида делфини, които се отличават помежду си по размера и по местоживеене. Този бозайник превъзхожда рибите в много области: с неоспоримата си интелигентност, със силно развитите си сетивни органи, също и с анатомията си, която му осигурява във водата забележителна скорост и ловкост.

Делфинът може да умре, ако е в плен или е изолиран от басейн. Действително когато е на свобода, той никога не живее сам. Движи се сред семейна група от няколко възрастни екземпляри, мъжки и женски, без йерархия помежду им, придружени от техните малки. Всички ловуват и играят заедно. Женската ражда обикновено само по едно малко. Майката изтиква новороденото на повърхноста, за да поеме първата си глътка въздух. Още с раждането малкото може да следва майка си, ако тя не плува много бързо. Кърменето става под водата. Кърменето продължава 16 месеца, а после се заменя с риба.

Делфините са разпространени във всички морета и океани по света. Обонянието и вкуса не са твърде развити у делфина но зрението му е по-скоро добро. Най-развитото и най-използваното сетиво без съмнение е слуха. Благодарение на ушите си, делфинът може да засече кораби, снабдени с радари и да се отдалечи много бързо от тях. Всички делфини мигрират, за да следват рибните пасажи, с които се хранят. Риби, калмари и ракообразни-това е менюто на делфините. Това китообразно е снабдено с остри зъби, като всички месоядни. По този начин той разкъсва плячката си. Делфинът не може да остане повече от 8 минути под водата. Двете му мозъчни полукълба се редуват по време на сън. Мозъка на делфините прилича на човешкият: също като нас, той притежава малък мозък и силно развита мозъчна кора. Не толкова анатомията на делфина, колкото неговото поведение подтиква той да бъде класиран сред най-интелигентните животни на планетата.