Екологично зониране

Екологично зониране

Водите на Световния океан се делят на зони според обитаването им от организми и техните съобщества, в зависимост от измененията на температурата, осветеността, хидростатичното налягане, газовия режим, релефа на дъното, хранителните условия и др.

Основни екологични зони в моретата и океаните:

В бентала - дъното на водения басейн, включително дънните утайки, обитавано от микроорганизми, растения и животни (бентос):

1. Зона на прибоя (супралиторал) - ивицата суша, разположена по-високо от литорала, характерна с висока влажност. В тази зона се осъществява контактът между флората и фауната на сушата и морския басейн. Обитава се от тюлени, моржове, морски костенурки, морски лъвове и др. Флората е представена предимно от лишеи и водорасли.

2. Приливно – отливна (литорал) - контактна зона между сушата и морския басейн, периодично заливана и отводнявана, достига широчина до няколко километра, флората е представена главно от зелени, кафяви, червени и синьо-зелени водорасли, фауната - от безгръбначни и риби, приспособени към резките денонощни и сезонни колебания на температурата и солеността на водата, към действието на пряката слънчева радиация и прибоя.

3. Сублиторал (до дълбочина 200-500 m) - обхваща дълбочините, съответстващи на континенталния шелф. Най-продуктивната морска зона с изключително богата и разнообразна флора и фауна.

4. Батиал (от 500 до 3000 m) - обхваща дълбочините, съответстващи на континенталния склон . Характерни са слабата осветеност, малки колебания на температурата и солеността на водата. Разнообразни представители на зообентоса, но беден на растителност.

5. Абисал (3-6 km) - зона на дълбоководното дъно, липсва светлина, има постоянна температура 1-2 °С, соленост около 35 ‰, хидростатично налягане 30-60 МРа. Обитава се от абисални животни.

6. Ултраабисал (6-11 km) – най-дълбоката част на океана.

В пелагиала – водните слоеве от повърхността до дъното:

1. Епипелагиал - до 200 m;

2. Мезопелагиал - от 200 до 1000 m;

3. Дълбоководна зона - над 1000 m.

Основни екологични зони в сладководните басейни:

  • Бентал - литорал (до 5-7 m) и профундал (дълбоководна);
  • Пелагиал - епилимнион (до 5-8 m), металимнион (от 8 до 14-20 m)
  • Xиполимнион (над 14-20 m).

 

В реките (в напречен профил):

  • рипал (крайбрежна зона)
  • медиал (открита зона).